Budowa studni głębinowych
Budowa studni głębinowej podlega przepisom prawa budowlanego, prawa wodnego oraz prawa geologicznego i górniczego. Przepisy określają miejsce odwiertu i odległości od granicy działki oraz regulują kwestię formalności związanych z rozpoczęciem prac.
Studnia o głębokości do 30 metrów i wydajności nieprzekraczającej 5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia. Jednak studnie głębinowe o głębokości powyżej 30 metrów lub wydajności przekraczającej 5 m3 na dobę wymagają już uzyskania pozwolenia wodno-prawnego na kopanie studni.
Jeżeli budowana przez nas studnia musi uzyskać pozwolenie, konieczne jest wypełnienie wniosku na budowę studni głębinowej oraz dołączenie do niego dokumentacji geologicznej. Potrzebne będą również rysunki określające lokalizację studni na działce oraz oświadczenie o prawie do nieruchomości.
Przed budową studni musimy zapoznać się również z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy.
Budowa studni głębinowych w Choszcznie i okolicach
Szukanie wody i lokalizacji studni pod głębinowe odwierty jest uzależnione od wymagań zawartych w prawie budowlanym. Dlatego inwestor musi zachować wymienione w prawie budowlanym odległości:
- odległość między studnią a granicą działki nie może być mniejsza niż 5 m,
- odległość studni od przydrożnego rowu nie może być mniejsza niż 5 m,
- odległość studni od przewodu rozpuszczającego kanalizacji nie może być mniejsza niż 30 m,
- odległość studni od budynków inwentarskich oraz podobnych szczelnych urządzeń nie może być mniejsza niż 15 m,
- odległość studni od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, granicy pola filtracyjnego bądź przewodu kanalizacji lokalnej nie może być mniejsza niż 70 m,
Dopuszcza się możliwość budowy studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki bądź na granicy obydwu działek tylko w przypadku studni wspólnej.
Po dokonaniu wyboru miejsca na studnię głębinową musimy wybrać odpowiednią pompę ciepła, która będzie tłoczyć wodę i ją ogrzewać, a także zbiornik ciśnieniowy oraz sterownik. Wszystkie elementy muszą być odpowiednio dopasowane do przeznaczenia studni.
Wyróżniamy poniższe pompy ciepła:
Pompy głębinowe, które czerpać wodę z dowolnej głębokości.
Pompy samozasysające, które posiadają ograniczenia głębokości zanurzenia. Zdatne są do użytku na głębokości nieprzekraczającej 8 m.
Pompy zatapialne, swoją budową przypominają pompy głębinowe, lecz nie są w stanie pracować na głębokościach przekraczających 10 m.
Podczas zakupu zwróćmy uwagę na współczynnik wysokości zanurzenia oraz wydajności pompy, ponieważ wydajność każdej pompy maleje wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia. Jeżeli potrzebujesz fachowej pomocy, zgłoś się do nas, pomożemy przy załatwieniu wszystkich formalności, pomożemy dobrać odpowiednią pompę oraz wykonamy wszystkie prace związane z budową studni głębinowej.